In-camera Council meeting

December 12, 2017

Released decisions and reports

 

Appointment to the Neighbourhood Energy Expert Panel


THAT Alison Rhode’s appointment to the Neighbourhood Energy Expert Panel be extended to December 31, 2020.

 

Appointments to Civic Agencies and Committees


A. THAT Christy Goerzen be appointed to the Arts and Culture Policy Council, term to commence immediately, and end November 4, 2018.

B. THAT the following individuals be appointed to the Children, Youth and Families Advisory Committee, representing the age categories indicated, terms to commence immediately, and end November 4, 2018:

(a) Between 15 and 21 years of age at the beginning of their term:

  • Vivian Tsang
  • Richard Wang


(b) 22 years of age or older at the beginning of their term:

  • Leah Bae


C. THAT Sylvia Machat be appointed to the LGBTQ2+ Advisory Committee, term to commence immediately, and end November 4, 2018.

D. THAT Caitlin Anderson be appointed to the Persons with Disabilities Advisory Committee, term to commence immediately and end November 4, 2018.

E. THAT the following individuals be appointed to the Renters Advisory Committee, terms to commence immediately, and end November 4, 2018:

  • Farhan Beg
  • Randy Keats
  • Emmett Keyserlingk


F. THAT Aditi Rudra be appointed to the Vancouver Food Policy Council, in the production category, term to commence immediately, and end November 4, 2018.

G. THAT the following individuals’ terms on the Chinatown Historic Area Committee be extended until February 28, 2018, or until successors are appointed:

  • Marianne Amodio (Architectural Institute of British Columbia)
  • Pui Lam Ho (Chinatown Merchants Association)
  • Mark Shieh (Chinatown Property Owner)
  • Edmund Ma (Chinatown Property Owner)
  • Raymond Tam (Chinese Benevolent Association)
  • May So (Member-at-Large)
  • John Atkin (Sun Yat-Sen Garden Society)
  • Joseph Lau (SUCCESS)


FURTHER THAT Council revisit the membership criteria of the Chinatown Historic Area Planning Committee.

H. THAT the following individuals be appointed to the First Shaughnessy Advisory Design Panel, representing the organizations and categories indicated, terms to commence immediately and end November 4, 2018.

  • Dean Gregory (British Columbia Society of Landscape Architects)
  • Lu Xu (British Columbia Society of Landscape Architects)
  • John Madden (Member-at-Large)
  • Katherine Reichert (Member-at-Large)
  • Frank Bailly (Member-at-Large)
  • John Wang (Member-at-Large)
  • Diane Kunic-Grandjean (Real Estate Board of Greater Vancouver)
  • Nicole Clement (Shaughnessy Heights Property Owners Association)
  • Erika Gardner (Shaughnessy Heights Property Owners Association)
  • Pamela Lennox(Shaughnessy Heights Property Owners Association)
  • Richard Sirola (Shaughnessy Heights Property Owners Association)


I. THAT the following individuals be appointed to the Gastown Historic Area Planning Committee, representing the categories indicated, terms to commence January 1, 2018, and end November 4, 2018.

  • Glenda Bartosh (Community Heritage Representative)
  • Brady Dunlop (Community Architect Representative)
  • Samuel Sugita (Community Business Representative)
  • Glade Schoenfeld (Community Engineer Representative)
  • Eddie Emerman (Community Hospitality Representative)
  • Mahbod Biazi (Local Property Owner)
  • Franke James (Local Property Owner)

FURTHER THAT Council revisit the membership criteria of the Gastown Historic Area Planning Committee.

J. THAT the following individuals be appointed to the Development Permit Board Advisory Panel, representing the categories indicated, terms to commence immediately and end December 2, 2018, or until successors are appointed:

  • Richard Wittstock (Development Industry)
  • Dani Pretto (Member-at-Large)

FURTHER THAT the following individuals be appointed to the Development Permit Board Advisory Panel, representing the categories indicated, terms to commence immediately and end December 1, 2019, or until successors are appointed:

  • Beau Jarvis (Development Industry)
  • Rebecca Chaster (Member-at-Large)
  • Ryan Rohani (Member-at-Large)


K. THAT the following individuals be appointed to the Public Art Committee, representing the categories indicated, terms to commence immediately and end December 2, 2018, or until successors are appointed:

  • Noel Best (Urban Designer)
  • Cathy Busby (Art Professional)
  • Monique Fouquet (General Public)


FURTHER THAT the following individuals be appointed to the Public Art Committee, representing the categories indicated, terms to commence immediately and end December 1, 2019, or until successors are appointed:

  • Debra Rolfe (Urban Designer)
  • David MacWilliam (Artist)
  • Brenda Crabtree (Art Professional)
  • Marisa Sanchez (Art Professional)
  • Andy Croft (Developer)


L. THAT the following members be appointed to the Urban Design Panel, representing the organizations and categories indicated, terms to commence immediately and end December 2, 2018, or until successors are appointed:

  • Helen Besharat (Architectural Institute of British Columbia)
  • Marie-France Venneri (Association of Professional Engineers)
  • Dave Jerke (British Columbia Society of Landscape Architects)
  • Muneesh Sharma (Development Industry)


FURTHER THAT the following members be appointed to the Urban Design Panel, representing the organizations and categories indicated, terms to commence immediately and end December 1, 2019, or until successors are appointed:

  • Amela Brudar (Architectural Institute of British Columbia)
  • Yijin Wen (Architectural Institute of British Columbia)
  • Grant Newfield (Association of Professional Engineers)
  • Colette Parsons (British Columbia Society of Landscape Architects)


M. THAT the following individuals be appointed to the Vancouver City Planning Commission, terms to commence immediately and end December 31, 2019, or until successors are appointed:

  • Veronika Bylicki
  • Omar Dominguez
  • Mike Fuji
  • Karenn Krangle
  • Robert Matas
  • Jacint Simon


N. THAT the following individuals be appointed to the Vancouver Civic Theatres Board, terms to commence immediately and end December 31, 2019, or until successors are appointed:

  • Susan Adams
  • Rob Haynes
  • Patricia McSherry


O. THAT Anthony Norfolk be appointed to the Vancouver Heritage Commission, term to commence immediately and end December 31, 2018, or until a successor is appointed.

FURTHER THAT the following individuals be appointed to the Vancouver Heritage Commission, terms to commence immediately and end December 31, 2019, or until a successor is appointed:

  • Jan Fialkowski
  • Denise Jacques
  • Michael Kluckner
  • Janet Leduc
  • Joel Massey


P. THAT Alison McNeil be appointed to the Vancouver Heritage Foundation Board of Directors, term to commence immediately and end April, 2019, or until a successor is appointed.

Q. THAT the following individuals be appointed to the Vancouver Public Library Board of Trustees, terms to commence immediately, and end December 31, 2019, or until successors are appointed:

  • Jennifer Chan
  • Kurt Heinrich
  • Julia Lin
  • Harlan Pruden
  • Rhonda Sherwood


FURTHER THAT Judy Zaichkowsky to be appointed to the Vancouver Public Library Board of Trustees, as a representative of the Vancouver School Board, term to commence immediately and end November 4, 2018.

R. THAT Jonathan Parker be appointed to the YVR Aeronautical Noise Management Committee, term to commence immediately and end December 4, 2021, or until a successor is appointed.

 

Terminating the Appointment of Deputy Chief Licence Inspector

THAT Council terminate the appointment of Tom Hamilton as a second Deputy Chief Licence Inspector and Deputy Director of Licences and Inspections, effective immediately.